Symboly kulturně podmíněné a kulturně nepodmíněné
Symbol
Symbol je znak s hlubším významem nebo významem skrytým. Symbol v technickém slova smyslu označuje různé veličiny, ve fyzice, v matematice, v různých vědních oborech, také v astronomii a v astrologii, známe symboly označující různé planety, vesmírná tělesa, vzájemné polohy, ale také lidské aspekty, které k vesmírným tělesům je možné přirovnat. Symbolická komunikace ve významu sociologickém je forma dorozumění mezi lidmi, přenos informací prostřednictvím specifických, kulturně podmíněných symbolů, často jazykových (mluvených nebo psaných), pomocí gest, značek nebo i předmětů. Symbolická kultura je souhrnné označení pro literární a uměleckou tvorbu. Pro nás je nejzajímavější definice, že symbol je přenos informací.
Symbol je přenos informací
Důvody používání symbolů
1) Symbol zobrazuje rozsáhlé informace, které by v komunikaci znamenali zdržení. Symbol v takovém případě zastupuje všechny tyto informace, může se také jednat o syntézu informací. Použití symbolu komunikaci zjednodušuje. Do této kategorie je možné řadit různé názvy oborů, děl, historických událostí nebo duševních a tělesných jevů. Reiki-živá cesta od Sw. Anand Shunyama je název knihy a zároveň symbol zastupující celý obsah díla, jeho význam, jeho sdělení. Stres je název pro disharmonické projevy člověk pod tlakem událostí. Druhá světová válka vyjadřuje šestileté období z historie lidstva . 2) Symbol zobrazuje také přenesený význam, který vychází ze známého názvu děl, oborů, historických událostí nebo duševních a tělesných jevů. Reiki-živá cesta zastupuje rovněž specifické duchovní hnutí, které z knihy vychází. Reiki-živá cesta se přenesením stal symbol sám o sobě. Stres je zároveň způsob života pod vlivem negativních projevů civilizace a nejen zachycení stavu člověka. Druhá světová válka symbolizuje také varující ničivou katastrofu. 3) Symbol se používá, jestli má vyvolat tvořivý nebo dynamický efekt. Protože nelze slovy sdělit, co se ještě nestalo, nebo takové sdělení by ovlivnilo nebo dokonce omezilo možný obsah kreativního díla nebo jevu. Slovo Reiki nabývá stále nového významu podle toho, jak adept získává zkušenosti a prožitky s Reiki. Reiki dnes a Reiki za deset let je něco úplně jiného, pokud je dotyčný v procesu.
Jaké známe symboly
Symboly můžeme dělit na kulturně podmíněné a kulturně nepodmíněné. Stále platí, že pro tuto knihu za symboly považujeme ty znaky se skrytým nebo hlubším významem, které se nějakým způsobem vyjadřují k člověku, k jeho duši, k jeho vědomí, k jeho způsobu života.
Kulturně podmíněné symboly
Většina symbolů je kulturně podmíněných. Se vznikem kultury vznikají i kulturně podmíněné symboly. Kultura je definovaná jako lidská reflexe vlastního bytí a jeho interakce s druhými lidmi , s přírodou , s vesmírem. Prvotní kultura souvisí se vztahem člověka k transcendentální zkušenosti , k něčemu, co jej přesahuje, na čem je závislý. Prvotní symboly mají náboženský charakter nebo charakter existenční laický.
Co všechno může být symbolem
Přírodní úkaz (slunce, tma, hvězdy, polární záře, moře, poušť, les, hora, jeskyně) Element (oheň, země, voda, vzduch) Lidský zvuk, lidský zpěv Lovecký tanec, oslavný tanec, kultovní tanec Kresba Modlitba Specifické náboženské jednání Obřad Člověk, zvíře, matka, otec, starý muž nebo žena, mrtvola, mumie, dítě Šaman, kněz, hrdina, svatý, poustevník, čarodějnice Příběh, mýtus, legenda, vyprávění Abstrakce boha, Budha, Kristus, Mohamed, Krišna, Alláh, Kniha, Bible, Talmud, Bhagavadgíta, Korán Umělecké dílo, obraz, román, píseň, skladba, hymna, drama, divadelní inscenace Sochy, ikony,
Přírodní úkazy, lidské zvuky, lidé jsou kulturně podmíněné, pokud jsou vyjadřovány nebo vnímány v kontextu dané společnosti, můžeme tento kontext pominout a pak jsou archetypální.
Symboly kulturně nepodmíněné (archetypální)
Člověk je většinou kulturně podmíněn, neboť žije v určitém prostředí, je plodem tohoto prostředí, přijímá ho nebo proti němu revoltuje, ale stále je pod vlivem tohoto prostředí. Dokonce i když vnímá symboly kulturně nepodmíněné, tak sám se totálně nedokáže vyjmout ze svého prostředí a společenského vlivu. Archetypální symboly vznikají tam, kde se jedná o přírodní úkazy, které tady byly a jsou a které člověk vnímá. Dále kde se jedná o vyjádření etap nebo situací lidského života nebo biologických pochodů spojených s člověkem. Přírodní léčba čerpá archetypální symboly buď ze života přírodních národů, z období prvobytně rozvinuté lidské společnosti, kde kultura teprve vzniká, nebo z postmoderní doby, která vlivem globalizace čerpá z dědictví jednotlivých národů a dává jim přenesený význam, který vytváří univerzální platnost. Takhle vznikla jóga jako soubor cvičení těla i ducha, meditace jako seberozvojová technika, tantra jako umění prožitku mezi mužem a ženou, takhle také vzniklo reiki jako přírodní léčba. Původně kulturně nebo nábožensky podmíněné duchovní a léčebné praktiky se osamostatnily a jsou zde sami o sobě. Běžně se používá akupresura , karate, taj-či, ale také gymnastika, box, balet. Východ a Západ se spojuje a prolíná . Pod vlivem této multikultury vznikají nové technologie, nové praktiky, nové symboly.
Archetypální symboly Dítě Žena Muž Panna, panic Pohlavní akt Falos-mužský úd Ženský orgán Pohlavní akt Těhotenství Panenství Rituál dospělosti Stařec Nemocný člověk Umírání Smrt
|