Tento článek vznikl po rozhovoru s jednou mojí kamarádkou, která má také děti a vlastně jsme se spolu o dětech vůbec nebavily. Vykládaly jsme si o životě a o vztazích mezi mužem a ženou. O negativních vlastnostech, naučených zlozvycích – automatismech. O tom, jak je těžké se je odnaučit a nebo vůbec – jak je těžké je sám na sobě uvidět a přiznat si je.
A v tom se to objevilo. Začala jsem jí vykládat o tom, jak mi k tomu pomáhají moje vlastní děti. Například – sedím doma na židli a chci si podat např.tužku, protože potřebuji něco napsat. Nevstanu a nepodám si ji sama, ale poprosím o ni jedno ze svých dětí, které sedí vedle mne. Sedíme přitom ve stejné vzálenosti od tužky. – V tu chvíli se projevuje moje lenost a využívání ostatních.
Tuhle mou slabinu jsem si uvědomila díky tomu, že se děti zachovají stejně jako já – tzn.že po mně chtějí něco, co si mohou udělat, podat…samy. Řeknu jim, že jsou líní, že nejsem jejich služka, ať si to podají sami. Jejich reakce – mami, ty to taky děláš. Při dalším rozebírání, kdy jsem to udělala a co … zjistím, že je to fakt pravda. Děti jsou zrcadla. Jen se umět nebát podívat na odraz. Od té doby vždy, když mám tendenci si opět dělat z někoho sluhu, se zarazím a uvědomím si to. Nakonec to neudělám ( pokud se nejedná třeba o zvláštní stavy, kdy je člověk opravdu vyčerpaný. To je pěkně poprosím a řeknu, že jsem unavená a že by mi tím moc pomohly). Výsledek je ten, že si uvědomím svou slabost a snažím se ji změnit, napravit. Stačí jen překonat nadvládu svého Ega. Potom přijde ten odraz v zrcadle – děti to také přestávají dělat.
No a tak je to ve spoustě dalších věcech a různých oblastech – když dítě lže, je nepořádné, zapomnětlivé, málo přítulné… Možná je to pro ženu lehčí než pro muže. Ale to už by bylo zase další téma. A z toho téma by vzniklo opět další téma a… A to by náš rozhovor mohl trvat také tisíce let… Děkuji za inspiraci…
Děkuji mým dětem... Alice
|