Společnost nám léta vtlouká do hlavy různé hlouposti. Jen o partnerských vztazích je jich celá řada. Můžeme si třeba připomenout obecně známé rčení, že vztahy, kde nejsou děti, nemají cenu. Anebo že pokud dva lidé spolu chtějí být, musí nutně bydlet spolu a trávit spolu 24 hodin denně jinak vztah vypadá před ostatními divně. Dlouho jsem váhala, zdali píchnout do vosího hnízda a něco o tom napsat, ale nakonec jsem se rozhodla přispět se svou troškou do mlýna. Asi jako většina z vás si nejen pod vlivem lažáneckých akcí uvědomuji, že se vztahy je to zásadně jinak než se obecně říká a než káží společenské konvence. Nuže, začněmež:
Kde a mezi kým?
Je důležité připomenout, že srdce nedá na hloupé výmluvy jako je dejme tomu profesní nebo kilometrová vzdálenost a už vůbec ho nezajímá věkový rozdíl. Čas je totiž jeden z parametrů, který si kdysi lidé vymysleli s dobrým úmyslem, ale výsledně se obrátil proti nim, protože se v něm uvěznili. Vztah může vzniknout absolutně kdekoli, kdykoli a mezi kýmkoli, klidně i mezi paní učitelkou a žákem deváté třídy základní školy a to ta dotyčná nemusí být nutně pedofilní . Stejně jako starší muž intimně se přátelící s mladou ženou nemusí být vůbec sprostý egoista dokazující si na dámě věčné mládí. Může trvat různou dobu, od pár desítek minut po několik životů a tak to prostě má být. Není nikde psáno, že když vztah skončí po jedné noci, že se dívka musí cítit zneuctěná a podvedená a že její milovník byl pěkný prevít. Třeba to měla být pro dívku lekce, aby se na každého chlapa hned neupínala. Nebo mělo jít jenom o chvilkovou výměnu energií, setkání dvou bárek na jezeře. No a právě to spousta lidí nechápe, a potom nám vznikají různé srdceryvné songy, jak láska odchází a jak ta či ona děva zlomila ubohému chlapci srdce, když mu oznámila, že jaksi „šmitec.“ Nedochází jim, že láska jako energie je v neustálém pohybu a mění svou podobu nezávisle na našem rozumu, který by nejradši všechno napořád a pokud možno ve stejné podobě jako na začátku.
Proč?
Důvodů pro vznik milostného vztahu je několik. Pokusila jsem se nastínit ty nejhlavnější z nich: Prvním důvodem, a bohužel nejrozšířenějším, je strach ze samoty. Každý z nás tímto stádiem někdy určitě prošel nebo občas ještě prochází. Vůbec ho neodsuzuji, je to nutná část vývoje skoro každého z nás. Spousta lidí hledá toho druhého proto, že se bojí konfrontace se sebou samotným a také je v tom společnost podporuje, viz známé věty typu: „Musím si někoho najít, abych ve stáří nebyl/a na všechno sama/sám.“ Nebo: „Potřebuju někoho splašit, už rok jsem neměl ženu!“ Mají pocit, že vztah je jakási zaopatřovací instituce, která musí trvat věčně, protože přeci člověk nemůže bez toho druhého žít. Samozřejmě, nemůžeme žít úplně sami, ale jde o to najít tu správnou míru, aby se ze vztahu nestalo vězení, kde dříve či později dojde k udušení obou lidí. Když potom vidím některé „zombie“, jak se procházejí ulicemi a zdvořile se „tolerují“, tak si říkám, proč se proboha tak nenávidíme. Druhý důvod, který vlastně vyplývá z toho prvního, je touha po dítěti nebo rodině. Jistě už mnoho z vás slyšelo, jak některé ženy, ale i muže neustále švitoří o tom, jak by chtěly děťátko a rodinu (někteří jedinci to dokonce vykřikují i při milování) a jak se chtějí usadit a kdesi cosi. Jenomže málokdo z oněch jedinců to skutečně myslí tak, jak to říká. U valné většiny z nich je to opět náš starý známý strach ze samoty, byť většinou podvědomý. O to je záludnější, protože někdy ani nepostřehneme, která „zásuvečka“ v našem podvědomí zůstala neuklizená. Kořeny má v dětství, kdy se dítě cítilo z různých důvodů samo a nepochopené a snilo o tom, že je obklopeno láskou, kterou vlastně nikdy doma necítilo. A tak, když takový člověk dospěje, chce si vlastně splnit tento svůj dětský sen. Děti, které potom v tomto prostředí vyrůstají se potom potýkají celý život s různými pocity viny, když se chtějí někam vzdálit, protože mají pocit, že tím někomu z rodičů ubližují, což je samozřejmě hloupost, a tím pádem mají problémy i ve svých vztazích. Známe různé žárlivé otce a „starostlivé matky a tchyně“, které už rozbily a zničily kdeco. Třetí důvod, který bývá méně častý, je opravdová láska, kdy se potkají dva lidé a aniž by jeden druhého chtěli vlastnit, vytvoří vztah, který dává oběma lidem prostor jak pro vzájemné soužití, tak pro seberealizaci. V takovém vztahu už není žádné lpění, agresivita a touha vlastnit. Z tohoto vztahu může jeden či druhý kdykoli odejít bez jakýchkoli zbytečných dramat a kdykoli se zase vrátit nazpátek. Děti, které se z takového spojení rodí, přicházejí jako poslové lásky a ne jako hračky, které mají zaplnit tmavý a osamělý kout v srdci rodičů. Už nejsou jejich nástrojem pro dosažení cílů, na které nestačili oni sami. Jsou svobodné, protože svobodní jsou i jejich rodiče. Lada (inspirována životem a Oshem)
|