Při 7 palcech je přístup k zvláštním psychickým schopnostem, čtení myšlenek, přímá komunikace se zvířaty a rostlinami, jasnovidectví.
Praktické rady k Dechové seanci Prakrti
Dechovou seanci neprovádíme hned po jídle, ne když jsme s plným žalůdkem, ale po dvou hodinách od posledního jídla. Dýcháme jemně, bez velkého úsilí, cvičení má být příjemné.
Při zvláštních pocitech, nepříjemných pocitech je možné seanci zkrátit.
Během cvičení může docházet k detoxikačním projevům, může se objevit napětí, tlak v hrudníku, pocit nedostatku vzduchu.
To se děje, když je dýchání příliš pomalé a příliš hluboké, podle typu člověka považujeme přibližně osm nádechů a výdechů za minutu za hranici, od které začíná účinek dechových seancí a od čtyř nádechů a výdechů za minutu za hranici, kde začíná hluboké dýchání.
Toto určení neni exaktní, ale pouze názorné.
Délka kterékoliv části Dechové seance je dána základním rezonátorem. Je to základní doba cvičení, která se blíží pěti minutám.
Pro začátek je to vhodná doba, ta může jít až do trojnásobku denní dávky.Na soustředěních běžně vědomě dýcháme i několik hodin s přestávkama, ale tam jsou detoxikační a zvláštní projevy chráněny katarzními meditacemi a zkušeným lektorem.
Nádech představuje složku dechu, která dodává energii a povzbuzuje organismus, výdech, během kterého dochází k vylučování nežádoucích látek z organismu, má účinek zklidňující a uvolňující.
Zadržení dechu po nádechu má charakter povzbuzující, je dobré při hypofunkcích, včetně nízkého krevního tlaku. Zadržení dechu po výdechu má charakter tlumící, uklidńuje hyperfunkce.
Podle ájurvédy dech běžného člověka vychází z těla do vzdáleností 12 palců - toto místo je nektar nesmrtelnosti (amrit) obsaženým v práně. Do této vzdálenosti se musí dech pravidelně vzdalovat, aby se skutečně občerstvil, vědomé dýchání může vést ke snižování této vzdálenosti a k větší nezávislosti na vesmíru.
Každý stupeň zjemnění a zkvalitnění dechu je doprovázen objevením určitých psychických vlastností. Ve vzdálenosti 8 palců je přístup ke zřídlu inspirace, básnický talent a schopnost vyjadřovat božské věci lidským jazykem. Při 7 palcech je přístup k zvláštním psychickým schopnostem, čtení myšlenek, přímá komunikace se zvířaty a rostlinami, jasnovidectví. Na úrovni 1 palce, fyzické tělo se stává lehčí než voda a adept kráčí po vodě.
Tělo naplněné pránou získává schopnost levitace - vznášení.
Dech se může zjemnit tak, že neopouští fyzické tělo, prána proudí v oblasti mezi třetím okem a nejvyšší čakrou sahasrárou. V tomto stavu je nepřítomnost fyzického dýchání, nepřítomnost myšlenek, tužeb a přání, transcedence času.
Tento exkurz do možností vědomé dýchání ma za úkol ukázat, že vědomé dýchání je opravdová cesta. Nicméně tento fenomén je doprovázen různými jevy na těle, očistnými procesy, biochemickými reakcemi. Tréninkový systém Prakrti považuje Dechovou seanci jako jednu z dvanácti základních technik, ostatní techniky doplňují a kontrolují účinek.
Dechová seance Prakrti má tuto skladbu:
a) příprava a ochrana prostoru
b) očistné dýchání nosem se základním rezonátorem v mysli, doba je dána počtem nádechů a výdechů, jedná se o 3 x 7, tedy 21 nádechů a výdechů
c) vědomé dýchání do bříška a hrudi to takzvaného plného dechu, kdy se jenom uvolníme a vnímáme své tělo. Očistné dýchání v předchozím bodu je aktivní úsilí, vědomé dýchání je spíše meditace a uvolnění. Člověk by neměl chtít dosáhnout nějakého konkrétního tvaru a kvality hlubokého dechu. Naopak pozoruje své vlastní tělo a vnímá jak se pomaličku jeho dech mění. Délka je podle individuálních potřeb. Ze začátku, jestliže celek má být kolem pěti minut, je to asi 20 - 30 sekundový interval
d) harmonizační dýchání nosem jako mírně aktivní část se základním rezonátorem v mysli
e) vědomé dýchání, mírně pasivní a pozorující
f) tvořivé dýchání, nádech nosem a výdech ústy, ústa vyslovují části základního rezonátoru až do úplného výdechu, výdech prochází ústy.
g) vědomé dýchání
Dechová seance je velmi jednoduchá, po prvním vyzkoušení si snadno každý zapamatuje. Je veden základním tvarem rezonátoru, ví, kdy má začít a kdy skončit. Dechová seance Prakrti má řád a několik úrovní zvládnutí. Ve skutečnosti základní tvar člověk zvládne brzy, ale celoživotně může zdokonalovat, prohlubovat její jednotlivé části.
Skladba Dechové seance Prakrti je dána nejúčinějším dechovými technikami ájurvédy, techniky se vzájemně vyrovnávají a potencují. Cvičící je ochraňován a veden jednak strukturou seance, jednak inteligencí vlastního těla.